На женевския автосалон Bugatti окончателно каза сбогом на своя Veyron. След 10 години и 450 произведени бройки най-бързият сериен автомобил отива в историята. В книгите на компанията майка Volkswagen остава една колосална сума в червено, защото макар да беше също и най-скъпият сериен автомобил в света, Veyron така и не можа да изплати огромните разходи по разработването си. Сбогуването с Veyron вдъхнови консултантска компания да пресметне кои са най-губещите модели в съвременната автоиндустрия.
10. Renault Vel Satis
През 2001-ва година Renault опита да се намести на пазара за представителни лимузини с Vel Satis, но въпреки дръзкият дизайн и нечувана за времето степен на безопасност колата се провали безславно продавайки едва 64 хиляди бройки вместо очакваните милиони.
Нетната загуба от нея се изчислява на милиард и 200 милиона евро, а за Renault остава малката утеха, че Vel Satis возеше президентът на Франция и кинозвездите в Кан.
9. Audi A2
Типично по германски при първия си опит да направят малка градска кола инженерите на Audi заложиха на практичността - вътрешното пространство и гъвкавият интериор.
Бързо разбраха , че клиентите държат на съвсем други неща начело с външния вид. Продавана от 2000-та до 2005-та година Audi A2 им носи загуба от над 1,3 милиарда евро или по 7550 евро от всяка продадена бройка.
8. Renault Laguna
Второто поколение на Renault Laguna бе първата кола получила 5 звезди за сигурност в тестовете, но въпреки това не успя да стане пазарен хит и в крайна сметка донесе милиард и половина загуби на французите.
Не е чудно, че следващият им семеен седан ще носи друго име.
7. Jaguar X-Type
На пръв поглед идеята изглеждаше добра, Jaguar да ползва платформи на тогавашната си компания майка Ford, за да създаде достъпна кола и да се състезава с BMW 3-та серия.
За лош късмет Jaguar X-Type бързо се прочу като маскирано Mondeo и донесе загуба от 1,7 милиарда евро преди да бъде спрян през 2009-та година.
6. Bugatti Veyron
Volkswagen от самото начало знаят, че фикс идеята на Фердинанд Пиех да направи най-добрата кола в света ще им донесе финансова загуба.
От всеки продаден Bugatti Veyron компанията губи по 4,6 милиона евро или общо над милиард и 700 милиона. Но пък спечели толкова престиж.
5. Mercedes A-Class
Както при Audi, така и при Mercedes първият опит в малкият сегмент не бе много успешен.
Първата A-Class изглеждаше кошмарно и имаше склонност да се преобръща в завои и логично донесе милиард и 700 милиона загуба.
4. Peugeot 1007
Французите винаги са били силни в създаването на достъпни и пъргави градски коли. После на Peugeot им хрумна да вземат една такава кола и да я направят много по-тежка и чувствително по-скъпа.
За 5 години компанията продаде едва 120 хиляди бройки от това недоразумение Peugeot 1007 и накрая преглътна милиард и 900 милиона загуба от него.
3. Volkswagen Phaeton
Още един дързък проект на Фердинанд Пиех. Volkswagen Phaeton смело хвърли ръкавица на автомобили като S-класата на Мерцедес и BMW 7-ма серия.
И макар като качество изобщо да не им отстъпваше във Фолксваген бързо се убедиха, че в този сегмент е важно и какво пише на емблемата. Резултатът е само 75 хиляди продажби и два милиарда евро загуба.
2. Fiat Stilo
Колата която трябваше да възроди Fiat след кошмара на 90-те всъщност едва не го загроби окончателно.
Fiat Stilo се продаваше сравнително добре с почти 800 хиляди пласирани бройки, но твърде високите му производствени разходи донесоха на Fiat 2 милиарда и 100 милиона загуби.
1. Smart Fortwo
Ако съберете на едно място техническото ноу хау на Мерцедес и маркетинга на швейцарския гигант Swatch би трябвало да получите истинска златна кокошка.
Но в случая със Smart тя снесе развалено яйце - въпреки високата си цена и 700-те хиляди продажби миниатюрното автомобилче донесе на създателите си почти три и половина милиарда евро загуба.